Nowe archiwalia dotyczące wsi Kowalowy i Gorajowice

Dodano: 06.06.2012
A A A
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne nowe zbiory dotyczące historii, obrzędów i tradycji ludowych wsi Kowalowy i Gorajowice, gmina Jasło z lat 1930 - 2001.

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wzbogaciło się o kolejne nowe zbiory  dotyczące historii, obrzędów i tradycji ludowych wsi Kowalowy i Gorajowice, gmina Jasło  z lat 1930 - 2001.

Pamiętnik Marii Reczek – Kotulak pt. „Z podziękowaniem za chleb” przekazała naszej bibliotece Maria Liszka, Radna wsi Kowalowy i Gorajowice.Pięknie ilustrowany przez autorkę rękopis zawiera fotografie oraz opisy zwyczajów i tradycji ludowych związanych ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.   

Znajdujemy na starych fotografiach pracę rolnika podczas żniw, stroje ludowe z lat 50 – tych i 60 – tych, historię Franciszka Kality – ułana Wojska Polskiego w okresie międzywojennym oraz liczne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców. W treści autorka wspomina dwa nazwiska Jana Ochały i Edmunda Czajki, którzy stworzyli kilkanaście ciekawych wieńców. Poznajemy również kopie projektów rzeźb z lat 60 – tych „Żeńcy” i „Siewca” autorstwa Stanisława Reczka, ojca autorki pamiętnika.

W swoim pamiętniku autorka zawarła przesłanie:
Niech moje przemyślenia będą dla dorosłych
chwilą wspomnień, a dla młodzieży
lekcją o Życiu, które nieraz było u Nich
godne naśladowania…” (M. Reczek – Kotulak)

         Fragmenty ilustrowanego pamiętnika są dostępne na naszej stronie https://szebnie.archiwa.org

        Dyrektor GBP i Fundacja Ośrodka Karta składają serdeczne podziękowania Marii Liszka z Gorajowic, gmina Jasło za  przekazanie bezcennych dokumentów archiwalnych.

Zespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności