Gminne obchody święta plonów

Dodano: 20.08.2012
A A A
Rolnicy z gminy Jasło dziękowali za tegoroczne plony. W niedzielę, 19 sierpnia w miejscowości Kowalowy odbyły się dożynki, jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi.


Rolnicy z gminy Jasło dziękowali za tegoroczne plony. W niedzielę, 19 sierpnia w miejscowości Kowalowy odbyły się dożynki, jedno z największych świąt na polskiej wsi. Po ścięciu ostatnich kłosów zboża rolnicy obchodzą uroczyste święto dziękczynienia za dary Ziemi.


Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną przez proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle ks. dziekana Zbigniewa Irzyka oraz ks. Jerzego Uchmana duszpasterza diecezjalnego rolników. Podczas mszy św. złożone zostały dary ołtarza przez 14 delegacji wieńcowych. Starostami dożynek byli Jadwiga Filip i Kazimierz Kołodziej z Kowalów.

Po mszy korowód dożynkowy przejechał do Kowalów, gdzie na placu przed domem świetlicowym odbyła się druga część uroczystości. Na początku starościna przekazała kołacz, a starosta wręczył kosz z owocami gospodarzowi dożynek, wójtowi gminy Stanisławowi Pankiewiczowi.

Dożynki uświetnili swoim występem Kapela Ludowa Trzcinicoki wraz z zespołem tanecznym, Orkiestra Dęta GOK Jasło, Chór Cecylianum oraz Kapela Ludowa Szebnianie.Gwiazda wieczoru zespół Chrząszcze rozbawił zgromadzonych, a na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni.

Delegacje wieńcowe: 
W trakcie dożynek zostały wręczone nagrody VII edycji konkursu „Najładniejszy ogród w gminie Jasło z bezpiecznym obejściem” organizowanego przy współudziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Jaśle.


Komisja rozstrzygnęła konkurs w dwóch kategoriach:

•    ogród przydomowy

I miejsce Krystyna i Jerzy Kędrek zam. Bierówka
II miejsce Zofia Gawron zam. Osobnica
III miejsce Barbara Lawera zam. Brzyście

•    gospodarstwo rolne

I miejsce Barbara Lubaś zam. Niegłowice
II miejsce Aleksandra Wałtosz zam. Szebnie


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności