„Na majówkę czas – majowe zwyczaje, zabawy i rozrywki”

Dodano: 24.05.2010
A A A
W dniach 7-9 maj 2010 w Domu Ludowym w Kowalowach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy w ramach projektu „Młodzież - Kultura - Przyjaźń. Gmina Jasło i Lipany podbijają pogranicze”
W dniach 7-9 maj 2010 w Domu Ludowym w Kowalowach odbyło się spotkanie „Na majówkę czas – majowe zwyczaje, zabawy i rozrywki”, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy w ramach projektu „Młodzież - Kultura - Przyjaźń. Gmina Jasło i Lipany podbijają pogranicze” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Spotkanie poprzedziły kwietniowe warsztaty związane z przygotowaniem majówki, podczas których dzieci wykonywały ozdoby oraz poznawały zwyczaje i tradycje związane z obchodzeniem majowych uroczystości.W spotkaniu brały udział dzieci ze Świetlic w Kowalowach, Gorajowicach, Bierówce, Chrząstówce i Niegłowicach oraz uczniowie z Zakladna Umelecka Skola w Lipanach. W ramach spotkania zorganizowano warsztaty artystyczne, połączone z zabawą na świeżym powietrzu. Podczas zajęć uczestnicy m.in. nauczyli się Hymnu Integracyjnego, który powstał specjalnie dla tego projektu, przygotowywali, wspólnie kolegami ze Słowacji, plakaty których tematyką były majowe zwyczaje i obrzędy polskie i słowackie, szukając tym samym podobieństw i różnic, razem tworzyli maski zwierząt, które zostały wykorzystane na ”Balu majowym”; dzieci brały także udział w zabawach i konkursach zaproponowanych przez organizatorów.


Chociaż pogoda była kapryśna to i tak miło spędziliśmy czas, z naszymi znajomymi ze Słowacji. Teraz z niecierpliwością wyczekujemy na następne spotkanie realizowane w ramach projektu.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych zajęciach.

GOK JasłoCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności